Kanalizační řád obce Raduň kanalizační řád
Nová čistírna odpadních vod jede na plný provoz. I přes upozornění jsou do kanalizace vypouštěny nevhodné odpady (viz. níže). Toto chování povede ke zvýšeným nákladům na údržbu kanalizace, které se promítnou do výše stočného. Jeden neukázněný znečišťovatel dokáže např. těžkými kovy znehodnotit celou produkci kalu ČOV, která se pak i s cennými živinami pro zemědělství musí uložit jako nebezpečný odpad za desetinásobnou cenu. Že tak astronomicky stoupnou náklady na čištění odpadních vod je zcela jasné.
Proč opakovaně ve zpravodaji nabádáme, co vše do odpadu nepatří? Bohužel, naše čistírna odpadních vod se musí denně potýkat s odpady, které není schopna zpracovat. Pokud se situace nezmění může dojít k výraznému navýšení ceny stočného.
Pro běžného obyvatele napojeného na kanalizaci platí pravidlo, že do kanalizace vypouští odpadní vody běžně znečištěné každodenní lidskou činností, tedy hygienou, užíváním toalety, úklidu, praní, mytí nádobí apod. Je to jednoduché a stačí se jen trochu zamyslet nad tím, co do odpadu vylejete, co se s ním pak děje.
Co do odpadu nepatří: Biologický odpad - zbytky z jídel, ovoce a zeleniny
Tuky a oleje –fritovací a ostatní oleje z domácností. Použité rostlinné oleje odevzdávejte v uzavřených PET lahvích do sběrné nádoby k tomu určené-areál Hladíkovce.
Látky, které by mohli způsobit ucpání potrubí: vlhčené ubrousky, kosmetické tampóny, dětské pleny, dámské hygienické pomůcky i vlhčený toaletní papír, který se jako vhodný ke spláchnutí nezřídka prodává. Zdaleka ne všechen se však v potrubí rozpadne. Zatímco „ruličkový“ toaletní papír se vyrábí z recyklovaného papíru či celulózy, vlhčené ubrousky jsou obvykle vyrobené z dlouhých vláken netkané celulózy, anebo z plastů, a proto se ve vodě úplně nerozpadnou, nebo až po delší době.